Život s modlitbou 15. časť – Ako čítať Sväté písmo?
Čítanie Svätého písma patrí k najcennejším formám modlitby. Viera v Božie Slovo, v zjavenú Pravdu, dovoľuje započúvať sa do toho, čo nám chce Boh povedať. Preto najdôležitejšou podmienkou správneho čítania textu je viera v prítomnosť Ducha Svätého v čítaných slovách. Tu sa nič nezdá, toto slovo je jasné a musí byť vždy čítané dôkladne.
Aký je dobrý prístup k čítaniu Biblie?
1. Božie zjavenie je obsiahnuté v celom Písme a naň treba mať čas. Treba mnoho mesiacov, možno rokov, aby sme v pokoji prečítali biblické knihy.
2. Treba rátať s Vyznaním viery, čo je ako mapa, ktorá pomáha pohybovať sa po kontinente zjavenej pravdy.
3. Napokon je potrebné poznanie základných údajov o knihách – historické rozmery danej skutočnosti, ktorú opisujú. Ony sú uvedené v malých úvodoch ku každej knihe.
Aká je cesta zasvätenia do čítania Biblie?
1. Začíname čítaním synoptických evanjelií (Marek, Matúš alebo Lukáš).
2. Potom sú to Skutky apoštolov, ktoré hovoria o atmosfére života Cirkvi v apoštolských časoch.
3. Nasleduje Evanjelium podľa Jána, ktoré je určené už pre tých, ktorí uverili, lebo pekne vysvetľuje tajomstvo krstu, birmovania a Eucharistie.
4. Plynule prechádzame k čítaniu Listu sv. Jakuba, ktorý ukazuje, v čom spočíva nadradenosť života. Ukazuje na porozumenie medzi vierou a morálkou.
5. Listy sv. Pavla nás uvádzajú do mnohých komplikovaných problémov, s ktorými treba rátať, keď chceme žiť evanjelium v pohanskom svete.
6. Najťažšou knihou je Apokalypsa sv. Jána, ktorá má mimoriadne bohatú symboliku.
7. Vstup do Starého zákona treba začať čítaním Knihy múdrosti, Siracha, Kazateľa, Jóba, potom knihy Genezis a Exodus. Starý zákon obsahuje postupné zjavovanie sa Boha ako Stvoriteľa, Pána, Priateľa,
Spravodlivého Sudcu a Milosrdného Otca.
Aké sú najčastejšie chyby pri čítaní Biblie?
Vytrhnutie viet z kontextu, magické chápanie textu, obmedzovanie sa iba na milovanú knihu s obchádzaním ostatných, chápanie slov Písma ako východiskového bodu pre vlastnú filozofiu a pod. Lenže inšpirovaný text je ako diamant a treba ho brúsiť pomocou iných textov, aby sme odhalili jeho lesk, a nie modelovať na svoj obraz a svoju podobu.
Keďže je čítanie Svätého písma modlitbou, treba dbať o to, aby nás počas čítania sprevádzalo vedomie prítomnosti Inšpirovateľa – Ducha Svätého.
Bartolomej 10/2022 Pavol Škovránek