Život s modlitbou 13. časť – Ústna modlitba
Náš svet je popretkávaný mnohými a zároveň i prázdnymi slovami. Rádio i televízia – zdroje, ktoré pracujú na plné obrátky 24 hodín denne a 7 dní v týždni. Zasypáva nás obrovské množstvo slov vďaka tlači, knihám, reklamám. Internet je bránou k neobmedzenému množstvu informácií obsiahnutých v slove i obraze. Je to ako lavína slov zasahujúca náš mozog i srdce. A tu je potrebné umenie našej múdrosti, ktorá usmerňuje našu pozornosť i vedomie hrozby dopadajúcej do nášho oka i ucha.
Celoživotne sa učíme umeniu vyslovovania iba takého množstva slov, ktoré sú potrebné k tvorivej komunikácii s inými. Slovo, ktoré je adresované druhému človeku, musí byť dôkladne odvážené na váhe zodpovednosti. Raz jeden vodca amazonského kmeňa vypovedal, že ho najviac v ľudskej civilizácii udivuje naša mnohovravnosť. My rozprávame, ale často nerozmýšľame, prečo toľko hovoríme.
Umenie slov
Ak sa chceme naďalej učiť umeniu slov v mene múdrosti, tak je to potrebné absolvovať v modlitbe. A to spočíva v pozornom počúvaní toho, čo nám chce povedať Boh, ale aj v zodpovednom vyslovovaní toho, čo my adresujeme Bohu. On dokonale pozná každé naše slovo, ktoré ešte ani nevyslovíme. Čaká na našu komunikáciu s ním, ktorá je možná jedine vďaka tomu, že vyslovíme to, na čom nám záleží.
Vyslovenie slova má veľký význam v zdokonalení nášho vedomia. Až vyslovenie čohosi nahlas odhaľuje to, čo bolo doteraz pre nás ukryté. Na zdokonalenie slova sú potrebné čas a ticho. Oni tvoria akési laboratórium, v ktorom dozrievajú slová. Vo svete mudrcov bolo mlčanie vždy ocenené. A bez ovládania jazyka, teda bez umenia mlčania, sa nikto nenaučí modliť a zároveň zodpovedne vyslovovať slová.
Individuálna i spoločná
Nebeský Otec vie, čo nám treba – to je uistenie zo strany Ježiša, ktorý nás učí ústnej modlitbe. Ona má veľký spoločný význam – odhaľuje srdce a aj najskrytejšiu túžbu.
Je to viditeľné v charizmatickej modlitbe, kde pod vplyvom Ducha Svätého ľudia nahlas vyjadrujú svoje prosby. Ježiš sa nahlas modlil, aj pred svojimi učeníkmi. Lenže nerozprával sa s nimi, ale s Otcom, ktorý je na nebesiach.
Ježiš pre ústnu modlitbu a spoločenstvo uviedol modlitbu Otče náš, ktorá je zostavená tak, aby sa ju mohlo modliť spoločenstvo. Ďalej recitovanie žalmov, modlitba ruženca, korunky k Božiemu milosrdenstvu, litánií – toto všetko slúži na budovanie spoločenstva skrze ústnu modlitbu.
Samozrejme, je čas spoločnej modlitby a je čas individuálnej modlitby. Je čas modlitby v srdci tak, že sa pery nepohybujú, ale je aj čas modliť sa nahlas, pričom sa modlitba môže zmeniť na akýsi výkrik adresovaný Bohu. Vďaka tomu je jednou formou ústnej modlitby aj spev, ktorý dokonale zjednocuje spoločenstvo ľudí. Samotné melódie pomáhajú vo vyjadrení nálady ducha. Spevom je zvelebovaný Boh. Pieseň si možno ľahšie zapamätať, lebo jej obsah zasahuje srdce a núti nás k rozjímaniu.
Akokoľvek je prednášaná naša ústna modlitba – či v tichosti alebo nahlas –, nech je úprimnou modlitbou nášho ducha, nech je spojením nášho hlasu s tým Božím, nech je pravou chuťou nášho duchovného života, ktorý vychádza z rozhovoru s Najvyšším. Dávajme si pozor na slová, ktorých je mnoho… A hovorme to, čo nám šepká Boh.
Bartolomej 8/2022 Pavol Škovránek