Sviatosti 6. časť – Sviatosť Eucharistie – sviatosť lásky

Pomaličky prechádzame na ďalšiu, už piatu sviatosť. Práve sviatosť Eucharistie by mala byť centrom nášho života. Sviatosť, v ktorej nachádzame posilu a liek. Sv. Ambróz povedal o Eucharistii: „Ja, ktorý často pácham hriechy, musím mať stále liek.“

Eucharistia ako sviatosť je vrcholom a a prameňom celého kresťanského zmýšľania a života. Každá jedna sviatosť je nasmerovaná práve na sviatosť Eucharistie, na ktorú sa aj viažu, prípadne sú s ňou spojené. Sviatosť Eucharistie bola ustanovená pri Poslednej večeri, kde Ježiš učeníkom odovzdal seba, svoje telo a svoju krv, aby v priebehu vekov pokračoval v obete kríža dovtedy, kým nepríde. Takto sa nám Kristus dáva, zjednocuje a posilňuje puto medzi nami a ním.

Eucharistia ako centrum sviatostí

Keď sme ešte v seminári preberali tému sviatostí, otec biskup nám veľmi pekne znázornil štruktúru sviatostí a to, prečo je práve Eucharistia v ich centre. Znázornil nám to prostredníctvom nasledujúceho obrázku:

 


V strede je Eucharistia, ktorá má byť naším centrom. Najbližšie tri sviatosti v druhom kruhu sú sviatosti, bez ktorých by sviatosť Eucharistie nemohla existovať:
1. Sviatosť krstu – je bránou k ostatným sviatosti a bez krstu by sme nemohli pristúpiť ani k ostatným sviatostiam.
2. Sviatosť zmierenia – keby nebolo sviatosti zmierenia, tak by sme po určitom čase nemohli s čistým srdcom pristupovať k Eucharistii.
3. Sviatosť kňazstva – bez kňazstva by nebolo ani Eucharistie.

Dvojité spoločenstvo

Svätý pápež Pavol VI. Povedal. „Svätá omša je pamätná a obetná večera, ktorú ustanovil Kristus. Umožňuje dvojité spoločenstvo: spoločenstvo so samotným Kristom a spoločenstvo medzi nami, ktorí sa zúčastňujeme na tejto mystickej hostine. Veď Eucharistia je ‚sviatosťou jednoty’, preto účasť na sviatosti, ktorú slávime, najviac spája náš život s Kristom.“
Už v prvých storočiach Eucharistia spájala veriacich. Eucharistiu mohli prijímať iba tí, ktorí boli pokrstení; ten, kto nebol pokrstený, Eucharistiu prijímať nemohol. Odvolávali sa na citát z Písma: „Nedávajte, čo je sväté psom a nehádžte svoje perly pred svine, aby ich nepošliapali nohami, neobrátili sa a neroztrhali vás!“ (Mt 7,6)

Účinky Eucharistie

Medzi základné účinky Eucharistie patrí:
1. Spojenie a zjednotenie s Kristom
– je hlavným ovocím Eucharistie.
2. Jednota veriacich
– Kristus nás spája so všetkými veriacimi do jedného tela – Cirkvi.
3. Oslobodenie od všedných hriechov a časných trestov
– tak, ako píše KKC v bode 1393: „Prijímanie nás odlučuje od hriechu.“
4. Rozmnoženie posväcujúcej milosti.
Dôležité je nezabudnúť, že sv. omša sa nekončí prežehnaním. „Omša, ktorú slúžime naším životom, nesmie zostať pri obetovaní. Vyžaduje pozdvihovanie na kríž a prijímanie. Vo svätom prijímaní naša duša vskutku vstupuje do Boha a Boh do nás. A kde je Boh, tam panuje svätosť.“ (Chiara Lubichová)

Celý náš život má byť jednou veľkou obetou a modlitbou lásky, kde pri svätej omši načerpáme a potom Eucharistiu (čo v preklade znamená „dobrý dar“) začneme roznášať do sveta do spoločenstiev, v ktorých sa bežne nachádzame.

Bartolomej 5/2021 Dominik Kučera