Trojica 5. časť – Duch Svätý – tajomný Boh
Duch Svätý je pre nás veľmi tajomný a viac hovoríme o jeho prejavoch a účinkoch ako o ňom. Náuka Cirkvi spomína 7 darov Božieho Ducha, ktoré sú odvodené zo Starého zákona pri opise Mesiáša (Iz 11,1 – 3). No číslo 7 v Biblii je číslo plnosti – čiže všetkého.
Sedem darov Ducha Svätého
Tieto dary dostávame od Boha pre seba a na službu iným. Dostávame ich zadarmo a aktivujú sa duchovným životom, inak zostávajú v nás ako v trezore, pripravené, kedy im dáme zelenú. Patria medzi ne:
-
Múdrosť.
Nie je otázkou IQ, ale otázkou múdrosti života. Je dávaná z múdrosti Boha. Spôsobuje, že vieme rozoznať naše pravé dobro a aj ho vykonáme. Nie je to prefíkanosť ani využívanie, ale zameranie celého svojho života na Boha, odblesk večného svetla, obraz jeho láskavosti.
-
>Rada.
Boh, ktorý sa prihovára. Ide o rozvahu, napomínanie, povzbudenie a posilňovanie Duchom. Týmto darom je totálna dôvera, že Boh mi v kritickej situácii poradí, ako sa mám rozhodnúť a čo mám urobiť.
-
Poznanie.
Boh je vševediaci. Toto nás presahuje, ale On nám dáva niečo zo svojej vedomosti. Človek tak spozná Božiu vôľu a uzná ju aj za najlepšiu pre seba. Poznanie sa neodohráva v logike, ale ide o hlboké prenikanie duše s Bohom.
-
Rozum
osvietený vierou. Koná správne, účelne a prospešne. Je to charakter v zmysle duchovného chápania reality. Uschopňuje nás byť oddanými Božej vôli.
-
Sila,
ktorú nachádzame v Bohu, keď sme bezmocní. Je to sila víťazného Krista – robí nás víťazmi nad presilou sveta. Prevaha nad mocou zla v sebe aj u iných – víťazstvo nad vášňami a charakterovými nedostatkami. Vernosť v prenasledovaní.
-
Nábožnosť
je predovšetkým citový, vnútorný vzťah s Bohom, ale aj jeho vonkajšie prejavy. Ide o zbožnosť v srdci, ktorá nesmie byť pre pochvalu od ľudí. Jej formami sú modlitba, almužna a pôst, ale tiež obracanie sa k Bohu a k blížnemu (sv. omša, sviatosti, nezištná pomoc…).
-
Bázeň Božia
je dôverný pohľad slabého stvorenia k presvätému Bohu. Prejavuje sa poslušnosťou. Viažu sa k nej najkrajšie prísľuby: šťastie, požehnanie, priateľstvo, dobro, ochrana. Človek prežíva radosť, že je milovaný syn/dcéra a Boh mu je Otcom.
Špeciálne dary – charizmy
Sv. Pavol ich opisuje v 12. Kapitole listu Korinťanom – dar jazykov, proroctiev, dar uzdravovať, vyučovať, potešovať… Sú tiež dané pre službu iným; od Boha a zadarmo. Nie sú viazané na svätosť a ak ich niekto používa s pýchou, je ohrozený na spáse.
Ostatné dary
Duch Svätý nám dáva i iné dary, ktoré potrebujeme pre svoj každodenný život, životný stav a rozličné situácie dňa, aby sme obstáli v boji s hriechom a žili nadprirodzenú lásku k Bohu, k sebe aj k iným. Ich prejavom je napríklad ovocie Ducha Svätého (Gal 5, 22 – 23) – láska, pokoj, radosť, zhovievavosť, láskavosť, dobrota, vernosť, miernosť, sebaovládanie. Sú rozpoznávajúcimi znameniami svätosti, viditeľnými plodmi spolupráce človeka s Bohom. Otvárajú nám nebeskú bránu.
Ešte vznešenejšiu cestu vám ukážem
V 13. kapitole Prvého listu Korinťanom Pavol zjavuje ten najväčší dar Ducha, ktorým je láska. Vysvetľuje, že aj keby sme boli prorokmi, hovorili jazykmi, obetovali by sme svoj život, mali by sme vieru, s ktorou by sme prenášali vrchy, ale nemali by sme lásku, neboli by sme ničím. Láska stačí a iba láska je potrebná. Milovať Boha, ľudí a seba je ustanovené v hlavnom Božom prikázaní – to je najväčší dar, aký môžeme dostať a o aký máme najviac prosiť. Je to kráľovská koruna a svätožiara na našej hlave.
Duch Svätý je naozaj darca všetkých darov a štedro ich na nás vylieva. Ale predovšetkým nám túži dávať seba samého. On je láska sama. S ním prichádzajú všetky jeho dary. Modlime sa o Jeho prítomnosť v nás. A keď nám dá zo svojich darov, hľaďme s vďačnosťou na Darcu, ktorý nám ich dáva.
Bartolomej 10/2020 – Eva Duffková FDC